Madem Öyle EBA TV’de Bunları da Çocuklara Gösterelim, Bilsinler !

24 Mart 2020
Madem Öyle EBA TV’de Bunları da Çocuklara Gösterelim, Bilsinler !

Koronavirüs tedbirleri kapsamında örgün eğitime son verilerek internet ve televizyon üzerinden yayın yapan EBA TV devreye sokulmuştu.

Ancak EBA TV daha ilk günden tartışmaları da beraberinde getirdi.

Çocuklara EBA TV’de Adnan Menderes’in idam sahnesi detaylı şekilde gösterildi.

Çok tepki çeken bu uygulamaya yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma başlatılırken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da yaptığı açıklamada ,  “birkaç dakikalık görüntünün üzerine titrediği sisteme verdiği zararı konuşuyor olmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu” dile getirerek bu durumdan kendisinin de rahatsız olduğunu açıkladı.

Peki EBA TV’deki bu görüntüleri yayınlayan kim ya da kimler ?

Tabi ki bu işin asıl sorumlusu EBA TV’nin genel yayın yönetmeni …

Elbette bir liderin idam edilmesi demokrasi tarihi adına utanç vericidir ama bunun anlatılma yeri , çocuklara koronavirüs nedeniyle uzaktan ders anlatmak olan bir platfrom mudur ?

Adnan Menderes’i sadece idam ile hatırlatacaksınız ?

Madem çocukların ders gördüğü ve işlediği bir tv’de Adnan Menderes dosyasını açtınız o halde Adnan Menderes’in icraatlerini de ortaya dökelim…

Mesela Kırşehir’i haksız yere nasıl ilçe yaptığını ve sanki düşman bir ülkenin şehriymiş gibi nasıl dışladığını da işleyelim.

Demokratik tercihi yüzünden Kırşehir’i nasıl cezalandırdığını ve çocukça davrandığını da işleyelim ve gösterelim çocuklara bence bu demokrasi ile ilgili kısım için çok öğretici bir gösterim olur.

Kendisine muhalefet olanları nasıl kısıtladığını , seyahat özgürlüğünü engellediğini hatta hapse attırdığını da gösterin çocuklara…

Anayasa ihlallerini, yargı bağımsızlığı ihlallerini , örtülü ödeneğin yandaşlara nasıl peşkeş çekildiğini de anlatın.

Özellikle Atatürk döneminde gerçekleştirilen ağır sanayi atılımları ve sanayi çalışmalar ile birlikte kendi yağında kavrulmaya ve teknolojik alt yapısını oluşturmaya çalışan Türkiye’yi Marshall yardımları ile nasıl Amerika’nın kucağına attığını da yazalım.

Bizi nasıl dışarıya bağımlı hale getirdiğini ve bugün ağır ve teknolojik sanayiye ulaşamamızın sorumlusu olduğunu da anlatın.

Daha öğretici şeyler bunlar daha eğitici.

Hiç değilse çocuklar bir ülkeninin öz sermayesinin ve değerlerinin nasıl kaybedilmeyeciğini öğrenirler.

Adnan Menderes’in Kırşehir’i cezalandırmasını kimse hatırlamak istemez , Kırşehirililer bile istemez bunu.

Hatta birçoğu Kırşehir’i, Osman Bölükbaşı’nın ilçe yaptırdığını zanneder ya da öyle bilir , hatta çoğu Kırşehirli bile öyle zanneder.

Bilmeyenler için günümüzle örneklersek.

Konyalı Ahmet Davutoğlu ”Gelecek Partisi” adıyla yeni bir siyasi oluşuma gitti.

Gelecek seçimlerde , Bütün Türkiye genelinde AK Parti çoğunluğu alırken Konya’da çoğunluğu Ahmet Davutoğlu’nun aldığını düşünün.

Başkanlık sistemiyle birlikte geniş yetkiler elde eden Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Ahmet Davutoğlu’na oy vermesine kızarak Konya’yı ilçe yaptığını düşünün.

Şimdi burada suç Kırşehir’in mi yoksa Recep Tayyip Erdoğan’ın mı olur ?

Yahu bir il sana oy vermedi diye niye suçlu olsun ya da bir il seçimlerde onu tercih etti diye bir lider nasıl suçlanır ?

O zaman seçimleri de kaldıralım olsun bitsin , ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi göstermelik seçimler yapalım ondan sonra da elin Amerikalısı diktatör var diye gelip ülkene müdahale etsin , bölsün , parçalasın , mahvetsin olacak şeyler mi ?

Daha sı da var !

Kırşehir 2 yıl sonra tekrar il yapıldı ama Osman Bölükbaşı’nın memleketi Hacıbektaş ile birleştirilmedi Nevşehir’de kaldı.

Bu durum 1000 yıllık Anadolu Türk Tarihine de darbe vurdu çünkü Ahi Evran ile Hacı Bektaş-ı Veli bu coğrafyanın ayrılmaz bütünleriydi.

Kırşehir birçok devlet yatırımından mahrum bırakıldı.Hatta bu durum onlarca yıl sürdü.En son 1989 yılında yapılan Petlas’a kadar Kırşehir’e çivi çakılmadı.

Kırşehir’den yoğun bir göç yaşandı gerek yurt dışına gerekse Ankara, İstanbul , İzmir , Antalya ve Bursa gibi şehirlere…

Adnan Menderes Kırşehir’in geleceğini çaldı.

Demokrasi tarihinde kara bir leke ! Gösterin EBA TV’de çocuklara da bilsinler, öğrensinler , kanıksasınlar demokrasinin ne olduğunu…

Esenlikler…

YORUMLAR
BU HABERİ PAYLAŞ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN