Moloz Sahası Neşet Ertaş Parkı Oldu

20 Aralık 2017

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Adatepe’deki kaçak moloz döküm alanını parka dönüştürüp İzmir’de yaşamını yitiren usta sanatçı Neşet Ertaş’ın adını verdi. 

Tasarladığı modern ve dikkat çekici parklarla kentin çehresini yeni bir görünüme kavuşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Adatepe’de gecekondulaşan yapıların arasında bir dönem kaçak moloz dökümü için kullanılan alanı muhteşem bir köşe haline getirdi. 18 bin 860 metrekarelik dev alanda oluşturulan parka, 2012 yılında İzmir’de yaşamını yitiren ünlü sanatçı Neşet Ertaş’ın adı verildi. 7’den 70’e her yaş grubuna uygun aktivite alanlarının yer aldığı Neşet Ertaş Parkının duvarına, usta ozanın ‘İzmir şiiri’ ile sazı da yerleştirildi.

Yenilikçi, modern ve güçlü tasarımı ile öne çıkan Neşet Ertaş Parkı, tertemiz görünümü ve canlı bitki örtüsüyle vatandaşlara şimdiden nefes aldırdı. Yıl sonuna kadar tamamlanacak park, bölge halkına yeni yıl hediyesi olacak.

Mis kokulu ve rengarenk bir park
13 bin metrekaresi yeşil alan olarak düzenlenen Neşet Ertaş Parkına 11 adet seyir terası ile basketbol sahası, kondisyon seti ve iki adet yeni nesil çocuk oyun alanı kuruldu. 270 metrekare büyüklüğündeki su kanalı ile 55 metrekarelik su oyunu havuzu, alana ayrı bir renk kattı. Parkta 5 bin 811 metrekare çim alan düzenlendi ve 380 adet çınar, gülibrişim, Himalaya sediri, çitlenbik, mavi selvi, iğde, dışbudak, jakaranda, lale ağacı, kavak, badem, süs ve can eriği ağacı dikildi. Neşet Ertaş Parkı, ayrıca çiçekli çalı grubundan beyaz abelya, dağ muşmulası, sarı papatya, defne, altuni taflan, gravilya, yayılıcı ardıç, lavanta, biberiye, adaçayı, kekik ve zeytin çalısı ile renklendi.

 

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN