Mustafa Kendirli , ”Ahi Evran İle Mevlana’nın Buluşmasıydı”

2 Aralık 2019
Mustafa Kendirli , ”Ahi Evran İle Mevlana’nın Buluşmasıydı”

Kırşehir’in AKP’li Milletvekili Mustafa Kendirli son günlerde gündemi meşgul eden ”Ahiliğin Merkezi” konusu ile ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı himayesinde Konya’da düzenlenen ”Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi” esnasında ”Ahiliğin Merkezi Konya’dır” diyen Konya’nın AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay büyük tepki çekmişti.Söz konusu durum ile ilgili gerek siyasilerden gerekse STK’lardan çok sayıda açıklama yapıldı.Konu ile ilgili bir açıklama da Kırşehir’in AKP Milletvekili Mustafa Kendirli’den geldi.

”AHİ EVRAN VE MEVLANIN BULUŞMASIYDI”

Ahiliğin merkezi Kırşehir’dir ve bu böyle sürüp gidecektir. Ancak merkezin Kırşehir olması, ahilik kültürünün yine bu ülkenin bir başka şehrinde tanıtılması amacıyla etkinlik yapılmasına engel değildir. Aksine bu tanıtımlar programlar gereklidir, şarttır. diyen Kendirli sözlerine şöyle devam etti , ” Ahilik haftası kapsamındaki etkinlikler ülkemizin farklı şehirlerinde olduğu gibi gönül coğrafyamızda yer alan farklı ülkelerde de düzenlenebilmektedir. Bu kapsamda bu yıl ahilik kutlamaları Cumhurbaşkanlığımızın Himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir program düzenlenerek devletin en üst noktasında temsil edilmiştir. Bu kutlamalar kapsamında da belirtiğim gibi Konya’da da bir program düzenlenmiştir. Bu ahiliğin merkezinin Konya’ya taşınması değil, Ahi Evran ile Mevlana Hazretlerinin buluşmasıdır. İki gönül erbabının, bu toprağın mayalarının bir araya getirilmesidir.”

”KÜLLİYESİ , ÜNİVERSİTESİ KIRŞEHİR’DE”

Ahilik Kırşehir’de yaşayan, ömrünü burada tamamlayan ve bu topraklarda ebediyete erişen Ahi Evran’ı Veli Hazretleri’nin tüm dünyaya bıraktığı manevi bir hazinedir diyen Kendirli , ” Kırşehir böyle kıymetli bir hazinenin ev sahibidir.Bugün adını yaşatan bütün eserlerle, Külliyesi, Üniversitesi ile Ahi Evran-ı Veli Kırşehir’dedir. Bu 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da, daha sonra da değişmeyecek. Kırşehir Ahiliğin merkezi kalmaya devam edecek. Ahilik de bütün esnafa, sanatkâra, milletimize ve insanlığa birlik, beraberlik, edep ve ahlak mesajı olmaya devam edecek.” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR
Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN