Sağlıklı Besleniyor musunuz ?

21 Haziran 2019
Sağlıklı Besleniyor musunuz ?

Tükettiğiniz yiyeceklerin vitamin, mineral ve lifle dolu olmasına dikkat edin. İçerisinde fazla şeker, yağ bulunan ve besin değeri olmayan gıdaları tüketmeyin. Doymuş yağ miktarı az olan bir beslenme programını tercih edin ve bunun kalp damar sağlığını korumada çok önemli olduğunu unutmayın. Böyle bir program bağışıklık sisteminin zayıflamasını engeller. Yapılan çalışmalar sonucu doymuş yağlardan (hayvansal yağ, tere yağ, margarin ) fakir sebze ve meyve (lif )bakımından zengin diyetlerin kanserden koruduğuna ulaşılmıştır.

Önemli noktalardan bir diğeri sabit kilonuzda kalın. Hepimiz tığ gibi incecik olamayız. Doğru olan sağlıklı ağırlıkta olmaktır. Bunun da en basit yolu az kalorili beslenip bolca egzersiz yapmaktır. Sabit olmayan kilo, fazla kilolu olmaktan daha tehlikelidir.

Çoğumuz sağlıklı beslendiğimizi düşünüyoruz. Oysa araştırmalar sebze ve meyveyi az tükettiğimizi gösteriyor. Bu da daha az lifli beslendiğimizi sindirim sistemimizin sağlığını düşünmediğimizi gösteriyor.

Televizyonda sosyal ortamlarda herkes beslenme konusunda uzman olmuş doğru yanlış demden aşırı protein tüketmenin kas yaptığını ya da zayıflattığını iddia ediyorlar ve bunlara inanıp böbreklerine zarar verenler var. Unutmayın vücut sadece ihtiyacı kadar protein kullanır. Fazla alım yağ olarak depo edilir. Bunu hangimiz isteriz ???

Dengeli bir diyette kalorinin yüzde 50-60 ‘ı karbonhidratlardan gelir. Ekmek, pilav, makarna, meyveden aldığımız karbonhidratlardan bahsediyorum. Tahıllar, ekmek, bazı meyveler ve sebzeler kompleks karbonhidrat içeren besinler ve kan şekerinde ani düşüş ve yükselişlere sebep olmazlar. Bu da gün boyu insülin düzeyimizi kontrol altında tutar.

Beslenmenizde tuzu kesin. Alışveriş yapacaksanız tok karnına alışverişe çıkın ve sağlığınızı düşünün. Sık sık ve az yiyin. Bol bol su için. Yemek yemeyi, egzersiz yapmayı eğlence haline dönüştürün. Hayatınız boyunca değişikler yaparsanız genç kalmak zor olmaz. Değişikliklere uymak biraz zaman alabilir sizi yorabilir. Ancak her zaman sabırlı ve kararlı olun.

Sağlık bizde,bizim seçimlerimizde.

Sağlık, ılım ve uyum bizimle olsun.

Cansu Teke

YORUMLAR
BU HABERİ PAYLAŞ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN