Sağlıklı Yaşamın İpuçları

13 Şubat 2019
Sağlıklı Yaşamın İpuçları

Spor yap, iyi beslen…

Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam bireylerin daha iyi beslenme alışkanlıklarına sahip olması ve düzenli egzersizler yapmasıyla mümkün olur. Değişen ve gelişen dünyamızda fiziksel aktivite ve sağlıklı besinlere olan ulaşım her gün zorlaşmaktadır.

Hipokrat M.Ö 480 de sağlıklı yaşamın temel ilkesini şöyle açıklamıştır: Kişinin vücuduna karşı sorumlu olduğunu ve sağlam bir kafanın bir vücutta olacağını vurgulamıştır. Bedenimizi zinde ve sağlıklı kılmak için spor yapma bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır.

Spor yapmak bütün vücut fonksiyonlarının ahenk içinde çalışmasını amaçlar. Kas gücünü, dayanıklılığını, esnekliği ve koordinasyonunu artırır. Kardiovasküler uyumu sağlar. Şişmanlık riskini azaltır. Yetişkinlik ve yaşlılıkta oluşabilecek kemik bozuklukları ve kronik hastalıklara (şeker,yüksek tansiyon,koroner kalp hastalıkları,bazı kanserler…vb.) yakalanma riskini azaltır. Stresin azaltılmasına yardımcı olur. Tatlı gıdalar yediğimizde artan serotonin (mutluluk hormonu) salgısı spor yapan kişilerde de artar. Bazı hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.

Sağlıklı Yaşam ve Beslenme İçin Uyulması Gereken Kurallar

Yiyecek ve içeceklerin besleyici değerleri yanı sıra sağlığa uygunluğu ve mevsiminde tüketilmesine özen gösterilmeli, açlıktan ve fazla yemekten kaçınıp, yaşa,cinsiyete, yapılan aktiviteye ve içinde bulunduğumuz özel duruma (gebe, emzikli, çocuk, genç) uygun şekilde yeterli ve dengeli beslenmeliyiz.

Hareketsizlikten kaçınıp, her gün düzenli egzersiz yapmalıyız. Böylece boyumuza uygun vücut ağırlığınızı yaşam boyu koruyabiliriz.

Öğün atlamamak, günde üç ana öğün ve mümkünse 1-2 ara öğün tüketmeliyiz. Günlük yağ tüketimimizi azaltarak, çok yağlı yiyecekleri yememeye özen göstermeliyiz.

Günlük saf şeker tüketimimizi azaltmaya çalışmalıyız. Hatta hiç tüketmemeliyiz.

Daha çok posalı yiyecekleri tercih etmeliyiz.

Çok tuzlu yiyecekler yememeli ve gıdalara ilave edilen tuzu azaltmalıyız.

Yediğimiz, içtiğimiz yiyeceklerin hijyenik olmasına ve kimyasal maddelerden arındırılmış olmasına özen göstermeliyiz. Stresten mümkün olduğu kadar kaçınmalıyız. Alkol kullanmamalı ya da en aza indirmek gerekmektedir. Sigara içmemeliyiz.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN