Siyah Çayın Faydaları

13 Haziran 2019

Sağlık ruhsal, fiziksel ve sosyal bir iyilik hali içinde olmadır. Sağlığı korumak için tüm sosyal mecralarda, dost muhabbetlerinde, sağlık kurumlarında bir çok öneri konuşulmakta ve yayılmaktadır.

Bir çok doğru bilginin yanı sıra, çöp ve gereksiz bilgilerde insanların kafasını karıştırmaktadır.

Bu yazımda siyah çay hakkında doğru bilinen yanlışları size anlatmaya çalışacağım.

Siyah çay yüz yıllardır soframızda olan ve vazgeçilmez içecekler arasında yerini korumaktadır. Ülkemizde ve Asya ülkelerinde oldukça sık tüketilen siyah çay içeriğinde bulunan fitokimyasal maddeler ile hücre sağlığını korumaya, antioksidan içeriği ile kanser oluşumu geciktirmeye yardımcı olmaktadır.

Doğru demleme yöntemleri ile siyah çay kalp sağlığı, karaciğer sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.  Yine içeriğinde bulunan fenolik bileşikler ve çaya rengini veren maddeler, mide ve bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.

Siyah çay düzenli ve yeterli içildiği zaman, zihnin daha iyi çalışmasına, tanen içeriği ile kan dolaşımının aktif ve sağlıklı bir şekilde devam etmesine yardımcı olmaktadır.

Doğru demleme ve tüketim ise şu şekildedir;

Kaynayan su, demliğe eklenir ve 2-3 dakika beklenir, su sıcaklığı 80 dereceye indiği zaman tüketmek istediğiniz miktar kadar çay kaynarlığı gitmiş suya eklenir ve en kısık ateşte demlemeye bırakılır. Su kaynadığı zaman tüketimine başlanabilir.

Uzun süre demlenen çayın içindeki bileşikler kanserojen özellik gösterebilir ve bağırsak sağlığının bozabilir, bu yüzden çay tüketirken açık ve muhakkak taze olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Unutulmaması gereken en mühim konu ise çay diüretik yani vücuttan su attıran bir içecektir, böbreklerimize zarar vermemek adına her 1 fincan çay ile 1 fincan su tüketmeye gayret göstermeliyiz.

Günde 5 fincan çay kalp ve damar sağlığını korumaktadır.

Çay su yerine geçmez.

Ve çayın muhabbetini hiçbir içecek alamaz ☺

Sağlık, ılım ve uyum sizinle olsun.

Diyetisyen Cansu Teke

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN