1 Ekim 2018

Geçtiğimiz genel seçimlerde ”Kırşehir’e Verilen Sözlerin Hangileri Gerçekleşti” yazı dizisinde şimdi de Yerel Seçimler öncesi , Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci tarafından 2014 yılında yapılan son yerel seçimler öncesinde Kırşehir’e vaat edilen 40 projenin hangilerinin gerçekleştiğinde dair yeni bir yazı dizisini sizler için derledik.Bakalım son yerel seçimlerde Yaşar Bahçeci Kırşehir’e vaat ettiği 40 projenin hangilerini gerçekleştirdi.

İŞTE KIRŞEHİR’E YEREL SEÇİMLERDE VAAT EDİLEN 40 PROJE

BAKALIM BU 40 PROJENİN HANGİLERİ GERÇEKLEŞTİ ;

AHİ EVRAN KÜLLİYESİ DEVAM PROJESİ

Cumhuriyet tarihinin ilk külliyesi olan Ahi Evran Külliyesinin birinci etabı bitmiş olsa da son yerel seçimde külliyenin devam projesinin de bitirileceği vaat edilmişti ancak söz konusu projeyi yürüten Özbek İnşaat projenin devamını henüz bitiremedi.Üstelik aynı firma işini tamamlayamadığı halde yeni projelerin de ihalesini aldı.

YENİ AİLE YAŞAM MERKEZLERİ

1200 Metrekare alana sahip olacağı ve kurs salonları , spor alanları, yüzme havuzu , bilgisayar laboratuvarları ve mini bir kütüphanenin yer alacağı  söylenen yeni aile yaşam merkezi ile ilgili herhangi bir çalışma yok.Ortada aile yaşam merkezi de yok.

BELEDİYE KAMPÜS ALANI

Belediye bünyesindeki müdürlüklerin daha iyi hizmet verebilmesi için planlanan proje kapsamında Bağbaşı mahallesine bir kampüs alanı yapıldı.Kampüs alanında Fen işleri müdürlüğü ile su işleri hizmet veriyor.Aynı zamanda Kırşehir isale hattının yönetildiği bir ”Scada” birimi de bulunuyor.

TERMAL AQUA PARK

Türkiye’nin örnek Termak Aqua Park Projesi diye tanıtılan proje 54 bin metrekare alan içerisinde açık ve kapalı termal havuzlar , hamamlar, sauna , güzellik merkezi, aile odaları, fizik tedavi merkezi , açık-kapalı dinlenme alanları ve otoparkı yer alacağı proje ile ilgili elimizde sadece projenin resmi var.Termal Aqua Park’ın yapılacağı düşünülen arazi ise hala bomboş…

JAPON BAHÇESİ

15 bin metrekarelik japon bahçesi projesinde japon kültür evi , çay evi , seyir terasları , köprüleri , zen bahçeleri, kaya bahçeleri , gölet ve yeşil alanların yapılacağı söylenen proje de yerine getirilmeyen projeler arasında yerini almış durumda.Zaten Kırşehir halkı da Japon Bahçesinden çok Japon Turist bekliyor.

SELÇUKLU BAHÇESİ

Termal Aqua Park ve Japon Bahçesi’nin yanına yapılacağı söylenen Selçuklu Bahçesi bir diğer adıyla Has Bahçenin de yerinde yeller esiyor.

ARKEOLOJİ MÜZESİ

Aslında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bir projesi olan Arkeoloji Müzesi Bağbaşı Mahallesi Çevre Yolu güzergahına yapıldı.Şehir içinde bulunan Kültür ve Turizm Müdürlüğü de buraya taşınacak.

KIRŞEHİR SPOR KOMPLEKSİ

2000 kişilik olacak ve içerisinde uluslararası bir atletizm pisti , kafe, idari bina , kapalı basket ve voleybol sahalarının da yer alacağı projenin de unutulduğu düşünülüyor.2018 Genel seçimlerinde yatırım programına alındığı duyurulan 5 bin kişilik kapalı spor salonu projesinin de durdurulduğu ortaya çıkmıştı.

ÇİÇEK SATIŞ MERKEZİ

Yerine getirilen birkaç projeden birisi…Kırşehir’de hiç bir çiçekçide bulamayacağınız türleri buradan para karşılığında temin edebilirsiniz.

EMEKLİLER LOKALİ

Onları da unutmadık denilerek emekliler için yapılacağı söylenen proje de unutulan projeler arasında yerini almış durumda.Şimdi ise gündemde ”Millet Kıraathanesi” var.

İKİZ ARASI DOĞA PARK PROJESİ

En çok övünülen , zaman zaman da suyunun kirliliği ve kötü kokusu tartışma konusu olan Kent Park’ın devamı niteliğindeki proje olan ”İkiz Arası Doğa Park Projesi” ile ilgili bir çivi çakılmadı.
MAHALLE PARKLARI

Her mahallede uygun alanların belirlenerek içerisinde çocuk oyun alanları ve fitnes gruplarının da  olacağı mahalle parklarının yapıldığı yerler de var yapılmadığı yerler de….

KALEHÖYÜK ARKEO PARK PROJESİ

Kırşehir tarihini ortaya çıkarmak için başlatılan kazı çalışmaları zaten durmuştu.Belediyenin de buraya yapacağız dediği ”Arkeo Park” projesinin yapılmasını boşver Kırşehir’in tarihi Kalehöyük’ü delik deşik durumda…

GÜZLER PİKNİK ALANI VE EVCİL HAYVAN PARKI

650 kişinin aynı anda piknik yapacağı vaat edilen proje yerine getirildi.

BANKA EVLERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Kırşehir-Kayseri Karayolu üzerinde bulunan Banka Evlerinin kentsel dönüşüm projesi kapsamında yeniden yapılması için proje hazırlandı fakat bu kez de banka evleri sahipleri ile belediye mahkemelik oldu.Yoğun itirazlar yüzünden proje şu an bekliyor.

ESKİ SANAYİ YANI KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Yine hak sahipleri ile ilgili yoğun itiraz ve şikayetlerin geldiği bir proje olan Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi de bekleyen projeler arasında.

KÜLTÜR PARK VE PLANETARYUM 

Eski sanayi sitesi sahasında 40 bin metrekarelik bir alan yapılacağı söylenen kültür park ve gezegen evi ile ilgili saha da başlayan herhangi bir çalışma yok.Söz konusu gezegen evi projesi ise çizileli bir hayli oldu ancak bu projenin de seçimlerden önce yerine getirilmesi imkansız.

TERME ŞELALE PARK

Kırşehir Terme’de bulunan ve insanların ayaklarını sıcak su da beklettiği travertenin bulunduğu alana yeni bir park alanı yapıldı.

CEPHE DÜZENLEMELERİ

Terme , Ankara ve Lise caddelerinde yapılacak olan düzenleme ile birlikte Kırşehir’in tarihi ve kültürel dokusu şehir ile uyumlu hale getirilecekti ancak sadece birkaç binada yapılarak projenin çok küçük bir bölümü yerine getirildi.

UZUN ÇARŞI SOKAK VE CEPHE DÜZENLEMESİ PROJESİ

Esnafın bir kısmı projeden çok memnun olmasa da bu proje de yerine getirilen projelerden.

KAVŞAKLARA ANIT PROJESİ

Yenice Mahallesine Yunus Emre’yi , Ahi Evran Kavşağı’na ise Ahiliği simgeleyen anıt projeleri yapılacağın dair verilen sözler de yerine henüz getirilmedi.

ŞEHİR İÇİ MİNİBÜS TERMİNALİ 

Projenin yapımına devam ediliyor fakat yerel seçimler öncesi bu projenin de yetişmesi imkansız gibi..

KIRŞEHİR KENT İÇİ ULAŞIM MASTER PLANI

Kırşehir trafiğine yeni bir düzenleme getirmek ve trafiği rahatlatmak amacıyla yol , kavşak ve refüjlerde yapılan düzenlemeler sonucunda yollar daraltılarak kaldırımlar genişletildi ancak vatandaş bu durumdan oldukça şikayetçi…Proje henüz tam anlamıyla faaliyete geçmese de Kırşehir’de trafik problemi gittikçe artıyor.Bahar aylarında faaliyete gireceği söylenen şehir için yeni otobüsler ise en son bayramda kullanıldı.Söz konusu Ulaşım Master Planı ile ilgili tartışmalar ilerleyen günlerde de devam edeceğe benziyor.

YENİ REVİZE İMAR PLANLARI

Kırşehir’in daha planlı bir şekilde büyümesi amacıyla şeni imar revizyon düzenlemeleri oluşturuldu ancak birçok vatandaş bu düzenlemelerin kendilerini mağdur ettiğini belirterek mahkeme yoluna başvurdu.Bu davalar, belediyenin başını epey ağrıtacağa benziyor.

CADDE VE SOKAK DÜZENLEMELERİ

En tartışmaları projelerden birisi daha … Henüz tam olarak bitmemiş olsa da projenin asıl etabı olan Terme , Ankara ve Lise caddeleri bitti ancak uzun sürmesi, esnaf ve vatandaşları mağdur etmesinden dolayı Belediye çok sayıda şikayet aldı üstelik şikayet edildi.Yakın bir zamanda yapılan üst yapı düzenlemelerinin sökülerek yeniden yapılması ve sökülen malzelemelerin atıl hale getirilmesi de kaynakların israf edildiği gerekçesiyle çoğu kez şikayet edildi.

BEKİR EFENDİ KONAĞI KÜLTÜR EVİ PROJESİ

2015 yılında faili meçhul bir şekilde çıkan yangınla cayır cayır yanan Kırşehir’in tarihi ve kültürel baş yapıtlarından olan içindeki ahşap oymalarının eşi ve benzeri olmayan Konağın yerine yapılacak olan Bekir Efendi Konağı Kültür Evi Projesi ile ilgili henüz somut bir adım atılmadı.Konağın yeniden restorasyonu bir kenara yanarak kül olması hepimizin yüreğini sızlatmıştı.

ULU CAMİ

Eski Sanayi Caminin bulunduğu noktaya yapılması planlanan Ulu Cami projesiyle ilgili de henüz atılmış somut bir adım yok.
ASRİ MEZARLIK PROJESİ

Boztepe yolu üzerinde başlanan projede çalışmalar devam ediyor.

HOBİ BAHÇELERİ

36 metrekarelik alana sahip olacağı ve 250 kişinin faydalanacağı söylenen hobi bahçeleri projesi de gerçekleşmemiş projeler arasında.

AŞIKPAŞA YENİ CUMARTESİ PAZARI

Özellikle mahallelilerin sık sık şikayet ettiği noktalardan birisi de Cumartesi Pazarı…Yine buraya yeni bir pazar yeri yapılması konusunda son yerel seçimde söz verilmiş olsa da bu projede gerçekleşmeyen vaatler arasında.

SEMT SAHALARI

Mahalle parklarına nazaran daha az yapılan bir proje büyük ihtiyaç olduğu ise bir gerçek ancak yapılanlar yetersiz.

YER ALTI OTOPARKLARI

Kırşehir’in en büyük sorunlarından birisi de park sorunu..Özellikle yeterli otopark alanlarının olmaması yüzünden şehir merkezinde ciddi anlamda bir sıkıntı yaşanıyor.Ulaşım Master Planı çerçevesinde cep parklara getirilecek olan denetimle birlikte park sorunu iyice artacak.İşte bu soruna çözüm olarak Ahi Külliyesi yer altı otoparkı ile Kent Parka yapılacak olan yer altı otoparkları da yerine getirilmeyen söz olarak tarihteki yerini aldı.

ESKİ BUĞDAY PAZARI ÇEVRE DÜZENLEMESİ

Şehit Bayram Köse ve Kazankaya Caddelerinde yaya ve taşıt sirkülasyonunu düzenlemek amacıyla kent içinde prestijli akslar oluşturulacak denilen proje de tam anlamıyla yapılmış değil.Söz konusu noktadaki ve Pazar Yerinin bulunduğu noktadaki ırmak çevresi ve içerisinde de ciddi anlamda bir düzenleme yapılması bekleniyor.

PRESTİJ YOL PROJESİ

Doktor Sadık Ahmet Bulvarı  ve Hacı Bektaş-ı Veli Caddesi boyunca uzanacak olan prestij yol projesinin sadece Sadık Ahmet Bulvarının olduğu kısmı yapıldı.

AÇIK HAVA ASTRONOMİ MÜZESİ

Dünyanın ilk Gök Bilim Akademisi olarka bilinen Cacabey’in hemen yanına yapılacak olan projeye başlandı ve devam ediliyor.Ancak vaat edilen ilk projeden daha farklı bir proje uygulanıyor.

KAPALI ÇOCUK OYUN ALANI VE OYUNCAK EVİ PROJESİ

3-12 Yaş çocuk aralığına hitap edecek 200 kişi kapasiteli içinde çocukları paylaşmaya teşvik edecek oyuncak evinin de yer alacağı projeden de eser yok.

ENGELSİZ YAŞAM ALANI VE PARKI

Son yapılan üst yapı çalışmaları ile birlikte bir nebze olsun Engellilerin hayatı biraz daha kolaylaştı diyebiliriz.Ancak engelliler için yapılacağı söylenen engelsiz yaşam alanı ve parkı ile ilgili atılmış somut bir adım yok maalesef !

ŞEHİR HAMAMI

Kırşehir’in bilinen tek şehir hamamı Kayabaşı Mahallesinde yer alıyor.Yerel seçimde Osmanlı Mimarisi ile yapılacağı söylenen yeni şehir hamamı ile ilgili de henüz bir çivi çakılmış değil.

KÖYLÜ PAZARI

Bu projede gerçekleştirilen projelerden ancak Köy ürünleri satan pazarcıların buraya geçmeye pek niyeti yok gibi…

BELEDİYE HİZMET BİNASI

Gençlik ve Spor Müdürlüğünden devralınan Ahi Stadyumunun bulunduğu alana yapılacak projeden tek elimizde olan bu resim.Bunun dışında atılan somut bir adım yok.

NOT :Her seçim öncesinde söz verilen ancak unutulduğu söylenen projeleri unutmadığımızı ve tekrar hatırlatmak istediğimizi göstermek adına yaptığımız bu çalışma Kırşehir’in daha iyi hizmet alabilmesi içindir herhangi bir siyasi malzeme aracı değildir.

İŞTE SON SEÇİMDE KIRŞEHİR’E VAAT EDİLEN PROJELER BU ŞEKİLDE SUNULMUŞTU :

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

1 Ekim 2018
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN