”Sorun Sizde Değil , Bende” Diyemiyorlar

26 Eylül 2018
”Sorun Sizde Değil , Bende” Diyemiyorlar

Yerel seçimlere gidiyoruz. 2019’un Mart ayında belediyeleri kimlerin yöneteceğine karar vereceğiz. 1994’ten bu yana yerelde iktidar olan Refah’tan Ak Parti’ye oluşan bir gelenek var. Bu gelenek “hizmet belediyeciliği” olarak tanımlanabilir.

Peki “Hizmet belediyeciliği “gönül kırarak” mümkün müdür” asla! Recep Tayyip Erdoğan İstanbul belediye başkanı olmasında Rahmetli Erbakan’ın tercihi etkendi. Erbakan Parti’nin içerisinden gelen tabana hakim bir adayı son dakika kararı ile değiştirerek Erdoğan’ı belediye başkanı adayı yaptı. Bütün İl  ve ilçe teşkilatını arkasına alan Erdoğan belediye başkan adayı olmuştu. Yani işin özü son dakikada değişen liste değil Türkiye’nin kaderini etkileyecek bir adım atılmış, serüven o an başlamıştı.

Rahmetli Erbakan Erdoğan ile hata yapmamış, çöp yığınları su sorunları ulaşım trafik derken İstanbul kabuk değiştiriyordu. Mütevaziydi, muhalefet belediye olmasına rağmen bütçe üretiyor bunları ranta değil hizmete çeviriyor gönüllere giriyordu.

Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olmasında  temel sebep ise sorunları iyi tespit etmesi, çalışkanlığı mütevazı oluşu ve yine kendisi gibi sıradan mütevazı bir ekibinin olmasıydı. Herkes hatırlamaz ama o ekibin içerisinde Harun Karacalar Mikail Aslanlar Mustafa Ataşlar vardı.

Peki mütevazı belediyecilikten bugün kibir abidesi belediyeciliğe nasıl geçiş yapıldı işte bu konuyu derinlemesine irdelemek lazım.

Bazı belediye başkanlarının hizmet etmediğini söyleyemeyiz ama, kırmadığı gönül, devirmediği çam da kalmamıştır.

Tehdit ve baskı insanları bir noktaya kadar sindirir. Ama gün hesaplaşma vaktine döner ise işte o zaman vatandaşın gazabından korkmak gerekir. Hep anıp duruyoruz bu ara Osman Bölükbaşı’ yı ya hayırlısı bakalım.

O yüzden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gönül belediyeciliği” kavramını son dönemde sık sık kullanıyor.

Hizmet belediyeciliğini gönül belediyeciliği ile birleştirmek, yoğurmak gerekiyor. “Milletin talepleri” ile “milletle bir olma çabası” at başı olmalı.

2019’daki yerel seçimler öncesi siyasi partiler şimdiden nabız yokluyor. Anketler yapıyor heyetler gönderiyor, vatandaşa iniyorlar.

Zaten sıkıntının buradan kaynaklandığını unutuyorlar. Vatandaşa seçim dönemi “Bir Uğramak” kaybettiriyor siyasi partilere. Hep “birine bakıp çıkacaktık” deyip çıkı veriyorlar halkın içinden.

AK Parti cenahındaysa bakan toto gibi, başkan toto oynanmaya başlanmış bile.
Oysa isimler üzerinde durulmadan önce son dönemde belediyelerdeki “kibir abideleri” yüzünden millette yaşanan “gönül kırgınlıkları”na bakmak gerekmiyor mu?

Millet neden yerel yöneticilere mesafe koyuyor bunun üzerinde durulması gerekmiyor mu?
Çakarlı lüks Alman makam araçlarını son dönemdeki eleştiriler nedeniyle garaja çekip bisiklete binmek, yürümek ya da yerli otomobile binmek ne kadar inandırıcı?

Ak Parti kurmayları “kibir abidesine dönmüş” kifayetsizlerin milletin gönlünde oluşturduğu tahribatın ne kadar farkında acaba?

Milletten kopmuş, vip hayatı sıradanlaştırmış, kibri sıradanlaştırmış olanlara bir ders vermek isteyen seçmenin sayısında her gün artış oluyor bunu görmüyor duymuyorlar. Bunu anlamak için siyasi bilimler okumaya falan da  gerek yok.

Yaşadığınız şehirlerde sorun var demeyin çünkü linç ederler, hain ilan ederler. Sanki kendileri sütten çıkmış AK kaşık. Sorun sizde değil bende demiyor birileri.

Peki hadi söyle bir hesap yapalım.

Genel merkezlerini ikna(nasıl oluyorsa) eden adaylar vatandaşı ikna etmek için neden çaba göstermez. Mahallesinde sorun olduğunu ifade eden muhtara benden özür dilemezseniz o mahalleye çivi çakmam diyen idareciler neyine güvenir.

Ben burada sadece idarecilere suç bulmam. İdarecileri idare edenlere de suç bulurum. Yani dostlarına. Neden uyarmazlar neden anlatmazlar yanlış yapıldığını. Sağır sultanın duyduğunu gördüğünü bildiğini saklarsanız sizlerde o hatanın sorumlusu olursunuz.

Yine güzel bir hadisi şerifle bitirelim

“HAKSIZLIĞIN KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR”

Umut ALLAH’ TAN ümit kulundan beklenir. Rabbim umutsuz ve ümitsiz bırakmasın.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN