Taht Kavgaları

9 Ekim 2018
Taht Kavgaları

“Taht Kavgaları” filmi vizyonda

Ünlü yönetmen “Yaşlı kurttan” yine enfes bir senaryo…

Biliyorsunuz geçen hafta talihsiz bir gün geçirmiştim, bu hafta hiç suya sabuna dokunmadan kendime zaman ayırmaya karar verdim. Çok arkadaşım olmadığı için film alıp evde izlemeye karar verdim.

Filmin adı “TAHT KAVGALARI” yönetmeni de ünlü yönetmen ”YAŞLI KURT” vardı. Daha önce bir filmini daha izlemiştim ve gerçekten izleyicinin aklını alıyordu. Bir yönetmen ancak bu kadar başarılı oyun yazabilirdi.

E tabi yeni filmini izlememek imkansızdı. Size ben filmi özetlemek isterim şayet beğenirseniz gazetemize mesaj atarsanız filmi size de yollayabilirim.

Filmde, kralın tam 10 senedir süren taht oyunları türlü entrikalar ile süslü sahneler vardı. Kral her türlü savaştan galip geliyor halkını güçlendikçe ezmeye başlıyordu. Her ne kadar ilk başta çok sevecen cana yakın olsa da gücü eline aldıkça kontrolden çıkıyor kibir ile ne yaptığını bilmiyordu.

Kralın aslında yakın arkadaşları da vardı ama, kral büyüdükçe toprakları ele geçirdikçe onlar da topraklarına toprak kattıkları için hiç seslerini çıkarmıyorlardı.

Kral artık gücünün doruk noktasına ulaşmış ve artık başka ülkeleri ele geçirmeyi ve yeni medeniyetlere açılmayı düşünüyordu. Bunun için iyi bir kale muhafızına ihtiyacı vardı. Bu komutanın en başta savaşlarda üstün başarılar sergileyen, hiç kimseden korkmayan muzaffer bir insan olması gerekiyordu.

Kral sonunda aradığı adamı bulmuştu. Komutan çok iyi bir insandı. Askerlerini hiç yormuyor, halk ile çok ilgilenmiyor, hatta kulübesinden dışarı nadir çıkıyordu.

Kral ile beraber mecbur kaldığı için bir savaşa girmişlerdi. Çünkü büyük komutan savaşları sevmez uzlaşmadan çok barıştan yana bir yapısı vardı. Kralın komutandan beklentisi çok olmasa da yinede bu kadar etkisiz olacağını düşünememişti.

Komutan Savaş meydanın dışına kurdurduğu otağında kalıyor, dinleniyor boş zamanlarında kitap okuyordu. Kral ise kendinden çok emin olduğu için çok da umursamıyordu. Ama durumdan da rahatsızdı . Kral yanına kendin’ den bir emir eri almıştı. Meydanda savaşı kazansa da sonraki  savaşları kaybetmemek adına kendini düşünmeliydi.

Bu arada büyük komutan arada bir savaş meydanına ihtişamlı atı ile uğruyor en azından Krala ben buradayım sen merak etme diyordu.

Düşman bir o kadar kendinden emin bir o kadar sakin ve metindi. Savaş kısa sürecek, kazananı net olmasa da ikinci raunda kalacak gibiydi.

Aradan çok uzun olmasa da yıllar geçiyordu. Düşman her türlü hazırlığı yapıyor, gizli gizli güç topluyordu.

Kralda boş durmuyor önce ordusunun içindeki hainleri temizlemeye çalışıyordu. Ordu temizliğini nasıl yapacağını bilemese de komutanına artık tam anlamıyla güvenemiyordu. Ne komutan ne de Kral ilk günkü gibi olamazdı. Güven kaybı bir kere girdi mi zihne artık çıkmazdı.

Kral düşmanın her türlü hazırlığını önceden sezmek için düşmanın içine sızma adımları atıyor, hatta düşmanın içinden adamlar satın almaya çalışıyordu. Diğer taraftan da başka ülkelere göç etmeyi bile düşünüyordu. Kral artık çıplaktı, komutan yanından ayrılmıştı, yaşı ilerleyen komutan da artık Kral olmak istiyordu. Belki de haklıydı.

Kral ne yapacağını şaşırmıştı. Artık kralın ne halkı ne komutanı yanındaydı. Sadece emir eri ile birlikte düşmana karşı savaş hazırlığı yapıyordu.

Savaş çok yakın dı ve düşmanın morali hiç bu kadar iyi olmamıştı. Düşman artık kralın hem halk hem de kendi taraftarları tarafından sevilmediğini hatta istenilmediğini bildiği için daha rahat hareket ediyor, gittikçe güçleniyorlardı. Tabi buna en büyük sebep komutandı, her ne kadar kral kötü olsa da onu komutanlığa getiren kendisiydi ve ona hainlik etmemeliydi.

Savaş o kadar çok değişkene sahipti ki ne olacağı önceden kestirebilmek neredeyse imkansızdı. Kral göç edeceği ülkeyi hazırlamaya çalışıyordu. Sürekli yakın ülkelerde ki dostlarına elçiler gönderiyor, sefer ihtimalini istişare ediyordu.

Tabi ki komutanın hesap edemediği bir şey de vardı. O da kendi halkı ! Çünkü komutan savaşmayı sevmiyor ve halk da bunu çok iyi biliyordu. Komutanla savaşa giren kaybederdi. Bir diğer ihtimalde kralın arkasından iş çevirdiği çok aşikardı halk bunu da anlayınca komutanın kral olma hayalleri gün geçtikçe eriyordu.

Büyük savaş yaklaşırken Kral ve komutan arasında ciddi taht kavgası başlamıştı. Kral uç beylerinin kellesini istiyor, komutan vermek istemiyor bir sonraki savaşta uç beylerinin yardımı olacağını düşünüyordu. Savaş yaklaşıyor her iki güçte ordularını saçma sapan işler ile uğraşmaya sevk ediyordu

Kral, komutan seçimi nedeniyle iyiden iyiye pişman olmaya başlamıştı. Dere geçilirken at değiştirilmez mantığı ile mi hareket ediyordu yoksa artık çaresiz miydi? İşler artık bilinmez bir hal almıştı.

Kral tüm bu hazırlıkları biliyor muydu? Yoksa bir bilinmeze mi gidiyordu? Ne olup bittiğini bildiği çok aşikârdı yoksa tüm savaş planlarını komutan üzerine yapardı. Komutan ile neredeyse hiç bir araya gelmemişlerdi.

Bir ihtimalde komutan ile Kral anlaşmışlardı. Kral ülkeyi komutana bırakacak kendisi de başka ülkeye göç edecekti. Tabi bu sayede kral yine ülkesinden elini ayağını çekmeyecekti.

Film o kadar heyecanlı seyrediyordu ki eve misafir geldi. Mecburen ”durdurma” tuşuna bastım. Ama merak içimi kemiriyordu.

Yönetmen komutan ile kralın arasını açmak ve komutanı ülkenin başına getirebilmek için emareler vermeyi de ihmal etmiyordu ama yinede anlayamadım. Misafire hiç dayanamam biraz onları ağırlayıp filme kaldığım yerden devam edeceğim.

Benim gibi çok merak edenler vardır diye düşünüyorum ama yönetmenin zekasına hayran kaldım. Sürükleyici bir senaryo yazmış.

Savaş ne olacak komutan kralı devirebilecek mi, yoksa kral ve komutan anlaşıp yola devam mı edeceklerdi ilerleyen günlerde filmi izlemeye devam ederim ve sizlere en ufak detayına kadar anlatırım.

Bana kızanlar olacaktır. Ama ne yapayım vatandaş ne “MASAL” dinlemekten bıkıyor ne de “FİLM” izlemekten usanıyor, ben de sizlerin gönlünüze ne hoş geliyor ise onu yazmaya gayret ediyorum.

“Umut ALLAH’ DAN Ümit kulundan beklenir. Rabbim umutsuz ve ümitsiz bırakmasın”

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN