Teff tohumu nedir? Teff tohumu nasıl tüketilir?

19 Temmuz 2018
Teff tohumu nedir? Teff tohumu nasıl tüketilir?

Zayıflamak isteyen ve fit bir vücuda sahip olmak isteyenlerin son zamanlarda adından sıkça bahsetmiş olduğu teff tohumu.

Tahıl grubu içerisinde yer alan teff tohumu kırmızı, beyaz ve kahverengi yapısı ile çok fazla ilgi odağı haline gelmiştir. Teff çayı zayıflatmaya yardımcı mı diye merak ediyorsanız https://kadinloji.com/teff-bitkisi-tohumu-cayi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Teff tohumu nedir, ne demek?

Teff tohumunun bu kadar ilgi görmesi alında içerdiği vitamin ve mineral yapısıdır. Bunun yanı sıra protein ve lif kaynağı olması bu tahılın özellikle kilo vermek isteyenler tarafından çok tercih edilmesini sağlıyor. Düzenli kullanım sayesinde kilo vermeye yardımcı olduğu söyleniyor.

Teff tohumu ne işe yarar?

Bitkisel kaynaklar insan vücudunda önemli bir etkiye sahip olduğu biliniyor. Kilo vermeye yardımcı olabilen teff tohumu kişinin kısa sürede daha fit bir görünüme kavuşmasını sağlayabilir. Diyet yaparken ya da kabızlık şikayeti olan kişilerde bağırsaklar çok yavaş çalışır. Teff tohumu çok fazla lif barındırdığından sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasında da yardımcı olabilir.

Teff tohumu nelere iyi gelir?

Teff tohumu bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde yardımcı olabileceği söyleniyor. C vitamini yüksek ölçüde barındırdığından kişinin hastalıklara karşı vücut direncini arttırmaya yardımcı olabilir. Çölyak hastalarının glutene karşı hassasiyeti bulunmaktadır. Bu nedenle çölyak hastaları buğday ve buğdaylı ürünleri tüketemezler. Glutensiz beslenmeleri gerekmektedir. Teff tohumu tahıl olmasına rağmen gluten alerjisi olan kişiler tarafından da kullanılabildiği söyleniyor. Ödem söktürücü etkisi ile vücuttaki fazla sıvının dışarıya atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle diyet zamanında etki gösterebilir.

Teff tohumu nasıl kullanılır?

Çok küçük taneleri olan ve hafif tatlı tadı ile ilgi odağı olan teff tohumu en sık yoğurt ile tüketilmektedir. Tıpkı chia tohumu ve kinoa gibi yoğurda karıştırılarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra bitki çayı olarak da tüketilebilmektedir. Tohumların havan yardımı ile ezilerek kaynar su ile demlenmesi sağlanıp bu şekilde içilebilmektedir. Teff tohumu ayrıca un haline getirilip tüketilebilmektedir. Özellikle gluten alerjisi olan kişiler için hamur işi yemek isteyenlerde teff tohumu unu tercih edilerek tüketilebilmektedir. Böylece vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral kaynakları doğru bir şekilde vücuda alınmış olur. Teff tohumları pilav ya da salata içerisine katılarak tüketmek içinse haşlamak yeterli olacaktır. Teff tohumunun çeşitli kullanımları hakkında bilgi almak için https://kadinloji.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN