Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan , ”Bunu Yakıştıramadım”

21 Mart 2019
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan , ”Bunu Yakıştıramadım”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde kentteki odaların bir otelde düzenlediği “Esnaf Buluşması” programında iş insanlarıyla bir araya geldi. Kırşehir’in her türlü potansiyeli olduğunu fakat Ahilik, eğitim, ticaret ihracatının düşük olduğunu söyleyen Bakan Pekcan, “Bunu yakıştıramadık” dedi.

Kırşehir’in, Anadolu’nun ekonomisini ve nabzını tutan il olduğunu ifade eden Bakan Pekcan, istişareye çok önem verdiğini, bir kaç gün önce de bakanlık görevlilerinin Kırşehir’e ziyaretler yaptığını ve firmaların sorunlarını yerinde dinlediklerini vurguladı. Bakan Pekcan, “Kırşehir Esnaf buluşmasının başka bir anlamı var. Ahi Evran şehri Kırşehir. Kırşehir aynı zaman da sanayisi ihracatçısı, ticareti, eğitimi, tarım ve hayvancılıkta, aynı zaman da Anadolu’nun ticaretinin ve ekonomisinin nabzını tutan bir şehrimiz. Bugünkü toplantımız Anadolu’nun nabzını ve beklentilerini de bize verecek.”

İŞTE PEKCAN’IN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI

AHİ EVRAN-I VELİ YASA TASARISI ÇALIŞMALARIMIZI TAMAMLADIK

“Her ay İş dünyasının bütün temsilcileriyle bir araya geliyoruz. Sizlerin taleplerini, önerilerini çözüm odaklı dinliyoruz. Binlerce talep aldık. Toplumsal refahı tabana yayabilmek, gelecek nesillere daha parlak bir gelecek bırakabilmenin yolu ticaretten geçiyor. Bizde Ticaret Bakanıyız. Bizim işimiz bu. Sizlerin önünde ki ticari engelleri kaldırmak bizim görevimiz. Ama mevzuat, kurallar ve uluslararası anlaşmalarımız çerçevesinde. Yapabileceğimiz ne varsa ardımıza koymayacağız. Bu konuda da Kırşehir çok şanslı. Necmettin Erkan var. Kırşehir’in bir dediği iki olmuyor. Ahi Evran-ı Veli yasa tasarısıyla ilgili de çalışmalarımızı tamamladık. Seçimden sonra gündeme gelecek. Gümrük binamızın yenilenmesiyle ilgili talep var. Ama bu sene bütçemiz yok. Tasarruf tedbirleri uyguluyoruz. Planlanmış programlarımızın bile gerisindeyiz. Bizim bir konuda tasarrufumuz yok. O da ihracata verilen destekler. Türkiye’nin yüksek gelirli ülkeler seviyesine yükselebilmesi için yolu ihracattan geçiyor. Daha fazla ihracat daha fazla katma değerli ihracat. Gümrüğü de planımıza alırız ilk fırsatta inşallah yapabiliriz ama yine tasarruf tedbirlerini dikkate alarak yapmamız lazım.”

Esnaflarımız sadece kar odaklı çalışmayıp, toplumsal refahında ön planda tutuyor.Bu da Ahilik Kültürünün birer temsilcileri olduğu için. Ahilik misyonu hilesiz iş, sağlam mal ve ölçülü kar. Ahi birlikleri bunları yerine getirmeyenleri cezalandırırmış. Pabucunu dama atarmış. Bu lafta buradan gelirmiş. Kırşehir esnafımızın doğduğu yer olduğundan ahilik misyonunun temsilcisi il olduğu için son derece önemli. Cumhurbaşkanımızdan aldığımız talimat doğrultusunda Ahilik misyonuna uymayan spekülasyon yaparak tüketicimize zarar veren kuruluşlarla ilgili denetimlerimizi sürdürüyoruz. Bu denetimlerimiz esnasında esnaflarımız her zaman bizim yanımızda oldu. Cumhurbaşkanımız her zaman Ahilik, Esnaf ve Sanatkârlarımızı merkeze alan çalışmalar yapmıştır.

Esnafın 11 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanması. 11 Bin liraya kadar olan kazançlarının vergi istisnası getirilmesi gibi”

OLMADIĞIMIZ PAZARLARA YENİ STRAEJİ VE ÜRÜNLERLE GİRECEĞİZ

“Sizin önünüzdeki engeller için her zaman taleplerinizin takipçisi olacağız, çözüm odaklı çalışacağız. Türkiye’nin yüksek gelirli ülkeler seviyesine yükselmesinin yolu ihracattan geçiyor. İhracatın daha fazla yapılması. Rekabetçi olduğumuz alanlarda, tasarım ve markalaşmaya önem vererek, rekabetçi olduğumuz pazarlarla ilişkilerimizi geliştirerek devam edeceğiz. Olmadığımız pazarlara yeni stratejilerle yeni ürünlerle gireceğiz. İhracatımızı tabana, esnafa, sanatkârımıza, KOBİ’mize, kadın ve genç girişimcilerimize yayacağız. Bu doğrultuda esnaflarımıza yönelik pazarlama ve marka projesi başlattık. Yine esnaflarımıza yönelik e- ticaret, e- ihracat eğitimleri başladı. Esnaflarımızın iş ticaretindeki başarısını dış ticarete de yansıtarak ihracatımıza daha fazla katkı sağlamasını, Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sağlamasını bekliyoruz.”

KADINLARIMIZI DAHA FAZLA GÖRMEK İSTİYORUZ

“Dünya da Küresel ekonomiye yön veren yenilikçi firmaların hemen hemen tamamı genç girişimciler tarafından kurulmuş. Genç girişimcilerimiz, kadın girişimcilerimiz bizim için önemli. Türkiye’de kadının iş hayatına katılım oranı yüzde 34, ama son 10 yılda yüzde 10 artmış. Kadının karar verici pozisyonlarda olduğu ülkelerde verimlilik ve gelir düzeyleri daha yüksek. Kadınlarımız da biz bu doğrultuda karar verici pozisyonlarda görmek istiyoruz. Kadınlarımız ve gençlerimiz için ihracat genel müdürlüğü bünyesinde kadın ve genç girişimciler daire başkanlığı kurduk. Burada ki amaç sizlerin projelerine yön vermek. Bakanlık ve siler arasında bir hat kurduk. Kadınlarımızı daha fazla ihracatçı görmek istiyoruz.  Kadın girişimcilerimize özel kredi tahsis ettik. Kırşehir’in her türlü potansiyeli var. Ahilik, eğitim, ticaret ama ihracatı düşük. Bunu yakıştıramadık. Taleplerinize açığız. Yeter ki siz ihracatçı olun, ülke ekonomisine katkı sağlayın. Burada biz Kırşehir’den çok şey bekliyoruz”

Haber: Sümeyye Şahin Foto : Didem Ceylan / Kırşehir Arena

YORUMLAR
Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN