“Üstünlük takvada da; takva şalvarda mıdır?”

23 Ocak 2019
“Üstünlük takvada da; takva şalvarda mıdır?”

“…Allah katında en şerefliniz, en takvalınızdır.” Kur’an-ı Kerim 49:13

Yüce Yaratıcımız Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de bütün insanlığa söylediği bu sözler kişinin ırk, din, mezhep, cinsiyet vs. gibi hiçbir nedenle bir diğer kişiye üstün olmayacağını, üstünlüğün yalnız kişinin Yaratıcı’sına saygı ve sevgi ile bağlı olması, bu sebeple de O’ndan çekinmesi –helal kıldığı işleri yapıp haram kıldığı işlerden uzak durması- ile belli olacağını göstermektedir.

Peki ya neden insan hala ırkı ile, dini ile, dili ile, mezhebi, dünya görüşü, cinsiyeti ile üstünlük iddia eder?

Allah’a inanan kimselersek ilk olarak bu ayeti dikkate alıp üstünlüğün takva ile olduğuna kanaat getirmeliyiz. Allah’a kul olduğumuzu iddia ediyorsak kulluk hakkı gereği Yüce Yaratan’ımızdan sevgi ve saygı ile çekinmeliyiz. O’nun emir ve yasaklarına sadakatle bağlı olmalıyız.

Bir dersimde öğrencilerimden bir tanesi kılık kıyafet devrimi ile İslam’dan uzaklaştığımızı savundu. Sordum; sarık ve şalvarın İslam’ın göstergesi olduğunu işaret eden sözler söyledi. Elbette ki bu görüş kendisinin değildi. Yaşı gereği onunla ilgili görüşüm “hele dur bakalım daha dün bir, bugün iki” şeklindedir. Ailesi ve çevresinden aldığı din eğitimi, ona dinin şalvarla olacağını öğretmiş olacak. Kızmadım, gerilmemeye çalışarak kabuğuna çekilmesine fırsat vermeden bu düşüncenin kaynağına inip doğru olduğunu düşündüğüm seçeneği de tercih edebileceği şıklar arasına katmak istedim. Elbette ki kendi düşüncemi dayatma gibi bir hakkım yok. Şalvar ve sarığın kaldırılmasıyla İslam’ın zarar gördüğünü söyleyen gence günümüzde şalvar giyip sarık takmanın yasak olmadığını, yasak olmadığı halde neden karşı çıktığı modern kıyafetleri giydiğini sorduğumda kabuğuna çekilmek üzereydi ki yapıştım vicdanının yakasına!

Cesareti ve bilgisi yetersiz olan kişiler, rakiplerine tek seferde saldırırlar ve ikincisini yakalanmaktan korktukları için gerçekleştiremezler. Sebepsiz yere cahiliye dönemindeki insanların “bizler atalarımızdan gördüğümüz dine inanırız” dedikleri gibi atalarından gördüğü için kabullendiği düşüncenin hiçbir kaynağa dayanmadığını fark etti ve teslim oldu.

Üstünlük İslam iledir. Üstünlük İslam olanın takvası iledir.

Peki şalvar neyin nesi?

Sarıkta mı hikmet!

Yoksa;

“Üstünlük takvada da; takva şalvarda mıdır?”

Yunus Emre, kendisine ait olan değil redifli şiirinin şu:

“Dervişlik dedikleri hırka ile tac değil

Gönlün derviş eyleyen hırkaya muhtaç değil”

mısralarında söylediklerinin işareti neye?

Yunus Emre Müslüman değil miydi? Hırka ve tacın yani öğrencimle olan konuşmamdaki şalvar ve sarığın Hak yolunu tutanların göstergesi olmayacağı, gönülden Hak yolunu tutanların kılık-kıyafetinin hiçbir öneminin olmadığı oldukça aşikar sanırım.

YORUMLAR
Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN