Velesbit ve Kırşehir

6 Eylül 2018
Velesbit ve Kırşehir
Bisiklet insanoğlunun kullanımına tam olarak fikir birliği olmasa da 1900 yıllarda girmeye başladı.
Çok pratik ekonomik ve alternatifsizdi. Tabi bugünlere gelmesi için bir çok evrim geçirdi.
Dünya da bir çok ülkede bisikletizm akımları doğdu hatta Amsterdam ve Kopenhag da insanlar neredeyse bisiklet üzerinde doğdular ve öyle alışa geldiler.
Zaten dünya siyasetine damga vuran olayda Hollanda Başbakanı’nın Kraliyet Sarayı’na bisikletle gitmesi oldu. Halk kendisi gibi birinin bisiklete biniyor olmasını hiç yadırgamadı hatta sosyal medya dan da tam destek aldı. Gerçi Hollanda da siyasetçiler sıradan insanlardır önem atfedilmez siyasetçilerde vatandaş için korku aracı değillerdir. Öyle ki Hollanda tam tamına 225 gün hükümet kurulamadı. Yani ne başbakan ne bakanlar hiç biri belli olmadı.
Bu arada Dünya’nın en güçlü ekonomilerinden birine sahip Hollanda da ne isyan ne ekonomik kriz ne de devlet işlerinde herhangi bir aksama olmadı çünkü sistem vardı. Peki Türkiye’de bisikletin önemi nedir?
Belediye başkanlarımız için bisiklete biner resim vermek doğal ve bizden görüntüsünü verse de internete bisikletli başkan yazdığımızda çıkan sonuçlar ürkütücü derecede demode olmuş. En son Türkiye’den hatırladığımız siyasetçi ise Muharrem İnce. Neredeyse tüm seçim kampanyası boyunca en çok komedi malzemesi olarak kullanılan resim sahnede bisiklete binmesi idi. Doğal olduğunu insanlara anlatmak istedi ama toplum tok olduğu konularda sofraya hiç yanaşmadı.
Bisiklet Anadolu da masrafsız ulaşım aracı idi. İmkansızlık sonucu alınır tabanlara kuvvet gidilecek yere gidilir köylerde bile artık neredeyse görmek imkansızdır. Bugün Kapının önünde araba yoksa traktör çalıştırılıp hiç üşenilmeden gidilecek yere gidiliyor Allah’tan bazı yerlere giremediği için “O” yerlere araçsız gidiliyor.
Belediyecilik anlamında Eskişehir belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen bu adımı ilk atanlardandı. Kısmen başarılı da oldu Yılmaz hoca çünkü halkta taban vardı ve benimsendi. Eskişehir’e gittiniz mi bilmem ama mutlaka uğramanız gerekir hani  Allah’ım acil bu şehirde işimizi bitirip gidelim demezsiniz. Denizi yoktu plaj getirdi tramvay yaptı yolları araçlara kapattı alternatif yol akımları yarattı insanları yürümeye ve bisiklete binmeye mecbur etti ama mağdur etmedi. Çünkü Eskişehir’de binalara zorunlu otopark yönetmeliğinin yanında şehrin trafiğe kayıtlı araç sayısının %44 u kadar açık kapalı otopark yaptı, açılışına izin verdi.
Peki Kırşehir’de  durum ne ; tahminen 60 bin araç trafiğe kayıtlı ve mevcut otopark imkanı neredeyse % 5… Belediye yapmadığı gibi özel  olarak müteşebbislerin de  açmasına  müsaade etmiyor. Bu merkeze uzak ve özellikle köylerinden gelen ya da çevreden merkeze çeşitli sebepler ile gelen insanların araç park edecek yer bulamaması anlamına geliyor. Peki  Kırşehir master ulaşım planı bunlara çare olacak mı?
Konuşmak için çok erken dediğimde insanların haykırışları kulağıma geliyor. Bir hesap hatası olduğu ortada ama endişe etmeye de gerek olmadığını düşünüyorum çünkü her şeyin bir çaresi vardır elbette. Sadece Zaman ve para kaybı ile telafi edilebilecek şeyler. Bu iki kavram bugün kimine göre çok önemli kimi içinse sadece kavram. Bisiklete binmek Kırşehir için yeni ve zorlu bir kültürü yayma çabaları başarılı olacak mı? Medrese mahallesinden velesbitine binen Hasan Amcam Fatma Teyzeme sen mağazaları bir dolaş bende bankada ki işlerimi halledeyim dedikten sonra Fatma teyzemi velesbitin arkasına atıp evinin yolunu tutacak mı? Beraber göreceğiz.
Çocuklarımız da öyle bisiklet yarışları yapmaya çalışacaklar hadi lise caddesinden Terme caddesine kadar yarışalım diyecekler. Ama zorlu bir parkur onları bekliyor vatandaşlar ile engebeli bir arazide ekmek kasalarının arasından geçen çocuklar park yeri bulamadığı için kaldırıma kadar çıkan araca çarpmadan ilerleyebilecekler mi? Çocuklar için eğlenceli olacaktır tabi ki ya kaldırım ile birleşik bisiklet yolunda ilerlemeye çalışan yayalarda aynı keyfi alabilecekler mi beklemek lazım.
Avrupa da bir çok şehre gittim bisiklet yolları vardı hele ki Hollanda da. Neredeyse bisiklet kullanmayanı ayıplarlar. Ama orada bir fark var bisiklet ve yaya yolları ayrıdır. Yani Kırşehir’de ki gibi karmaşık değildir. ‘Bizdeki amaç ne ?’ soran düşünen oldu mu hiç bilmiyorum. Burada aklıma bir anda Ankara Büyükşehir belediye başkanı sayın Mustafa Tuna geldi. Her şeyi halka soruyor anket yaptırıyor görüş alıyor tabi bir çok örneği var. Bizde neden olmasın. Bir kere denesek mi acaba. Gazetemiz Kırşehir Türk aslında bu konuya bir çok kez dem vurdu çok kez anket yaptı. Peki ilgililer hiç merak dip baktı mı orası meçhul.
Yine tekrar etmek de fayda var hataları telafi etmek mümkündür. Bedeli zaman ve para kaybı olacaktır. Ülkemizde ikisi de bol miktarda bulunduğu için hiç bir sorun yok.Umut ALLAH’ DAN Ümit kulundan beklenir. Rabbim umutsuz ve ümitsiz bırakmasın.
YORUMLAR
Anahtar Kelime: , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN