YSK’dan Skandal Karar ; Bayburt’a Ödül Kırşehir’e Ceza

8 Mart 2020
YSK’dan Skandal Karar ; Bayburt’a Ödül Kırşehir’e Ceza

Yüksek Seçim Kurulu getçtiğimiz günlerde skandal bir karara imza attı.

28 Haziran 2019 tarihinde milletvekili sayısı 3’e çıkarılan Kırşehir’in vekil kontejanı tekrar 2’ye indirildi.

Aranızda , ”Bunda ne var ? , Nasıl olsa birşey değişmedi.” diyenler olabilir ama size vereceğim rakamlar aslında alınan kararın nüfus verilerinden çok o ilde bulunan halkın demokratik tercihlerine göre şekillendiğini ortaya çıkarıyor.

Nüfus verilerine bakarak yorumda bulunmak pek doğru olmayacağından o Yüksek Seçim Kurulunun resmi sayfasından alınan seçmen rakamları ile tek tek izah edeceğim.

Bunun öncesinde YSK’nın aldığı kararı tekrar hatırlatmakta fayda var ;

Yüksek seçim kurulundan edinilen son bilgiye göre 2019 yılı nüfus verileri baz alınarak illerin milletvekili sayıları tekrar belirlendi.Buna göre : Kırşehir , Denizli, ve Tunceli’nin çıkaracağı milletvekili sayısı birer azalırken, İstanbul’un 2, Antalya’nın ise 1 arttı. 600 Milletvekili koltuğu bulunan TBMM’de yapılan düzenlemenin ardından Antalya’nın 16 olan vekil sayısı 17’ye, İstanbul’un 98 olan vekil sayısı ise 100’e yükseldi.

Hatırlanacağı üzere Türkiye’nin en az seçmen sayısına sahip ili olan Bayburt’un vekil kontenjanı yine 28 haziran 2019 tarihinde YSK’nın aldığı karar ile 2’ye çıkarılmıştı.Aynı tarihte Bayburt’un ardından en az seçmen sayısına sahip olan Tunceli’nin de vekil kontejanı 2’ye çıkarılmıştı.

YSK’nın güncel seçmen sayılarına baktığımızda ; Tunceli’nin seçmen sayısı 67 bin 213 , Bayburt’un seçmen sayısı ise 58 bin 562…

Yani Bayburt’tan daha fazla seçmen sayısına sahip olan Tunceli’nin vekil kontenjanı 1’e düşürülürken çok daha az seçmen nüfusuna sahip Bayburt’un vekil kontejanı 2’de bırakılıyor.

Gelelim Kırşehir’e…

Yerel seçimlerde merkezi AKP’den CHP’ye geçen Kırşehir genelinde YSK’dan alınan güncel seçmen sayısı ; 167 bin 620…

Bayburt’un seçmen sayısından 109 bin 058 , Ardahan’ın seçmen sayısından 97 bin 746 daha fazla…

Yani ; Kırşehir’de ki seçmen sayısı neredeyse Bayburt’un seçmen sayısının 3 katı ancak her iki ilde TBMM’de 2 vekil ile temsil edilecek.

Farz edelim ki ; Kırşehir genel nüfus itibariyle 2 vekil kontenjanını hakediyor. Peki ya Baybur’tan 8 bin 651 daha fazla seçmene sahip Tunceli’nin vekil kontenjanı 1’e düşürülürken neden AKP’ye en çok oy veren il olarak bilinen Bayburt’un vekil kontenjanı 2’de bırakılıyor ?

Burada bir demokrasi skandalı var, halkın temsil hakkını yok saymak var , yurttaşlar arasında eşitlik ilkesine aykırı bir karar var.

Her fırsatta seçimlerde eşitlikten bahseden YSK bu duruma nasıl bir açıklık getirecek ?

YORUMLAR
BU HABERİ PAYLAŞ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN