Yüksek Kar Vaadiyle Para Topladılar… Sistem Çöktü

18 Haziran 2018
Yüksek Kar Vaadiyle Para Topladılar… Sistem Çöktü

Adı Sadun Kaya, Yerli Kripto Para birimi Turcoin’in kurucusu…

Kripto Para birimi Bitcoin’in bir anda yaygınlaşması ve uluslararası para birimi olarak dolaşımda kullanılması yerli girişimcileri de harekete geçirmişti.Anafis Yönetim Kurulu Başkanı Sadun Kaya da Bitcoin’e rakip olarak Turcoin’i üretmeye başladı.Tamamen yerli bir üretim olduğunu söyleyen Kaya ” Bizim gibi bir sistem Türkiye’de yapan bir örneği yok. Mutlaka yapmaya çalışanlar vardır ama 1300 coin’in içerisinde yok. Kendi geliştirdiğimiz yazılım ile artık Turcoin ile Türkiye’de daha rahat işlem yapılabilecek. Ayrıca Bitcoin ile de yarışabilecek” demişti.Kaya’nın ortağı ise 24 yaşındaki Muhammed Satıroğlu idi…

ANCAK ÖYLE OLMADI…

Sistem, tipik bir saadet zinciri mantığı ile faaliyet gösteriyordu. Sisteme üye kazandırmak için çeşitli vaatlerde bulunuldu. Paylaşılan kazanç tablosuna göre sisteme 1500 TL’lik paket alınarak da üye olunabildi, 46 bin 500 TL’lik paket alınarak da… Alınan her bir paket için de belli bir aylık veya yıllık kazanç elde edilebildiği belirtildi. Yapılan açıklamalara göre örneğin 15 bin TL’lik paket alan kişinin aylık kazancı 2 bin 500 TL olurken, en yüksek tutarlı paket olan 46 bin 500 liralık paket alan kişinin aylık kazancı ise 7 bin 750 lira olacağı belirtildi.

SATIROĞLU KAYA’YI SUÇLADI

Kâr payı elde etmek isteyen üyelerin para yatırdığı şirketin Kıbrıs’ta kurulu Sadun Kaya’ya ait GBC Digital Games Marketing Ltd. şirketi olduğu anlaşıldı. Sistem, yeni üye olanların parası ile eskilerin parası ödenerek bir süre sürdürüldü.Muhammed Satıroğlu “Ben, şirketim üzerinden aracılık yaptım. Hipper AŞ’nin banka hesabına giren tek kuruş para yok. Paralar, Sadun Kaya’nın Kıbrıs’taki şirketine aktarıldı. Bu kişinin mal kaçırdığını duyuyoruz. Konu ile ilgili hem ihtarname çektim hem savcılığa suç duyurusunda bulundum” dedi.

NE KADAR PARA YATIRILDI BİLMİYORUM
Suçlamaların odağındaki isim Sadun Kaya (50) ise “Benim ve şirketimin hesabına yatırılan paralar oldu. Ancak miktarı net olarak bilmiyorum; hesaplara bakmam gerek. Hakkımdaki zimmet suçlaması doğru değil. Mal kaçırdığım söz konusu değil. Esas olarak bana bu suçlamalarda bulunan kişiler ciddi yolsuzluk yapmış durumda. Benim hesaplarıma yatırılan paraları, blokenin kalkması halinde geri iade edeceğim” dedi.

YERİMİ AÇIKLAYAMAM

Kendisinin Hipper A.Ş’deki diğer ortakları tarafından kandırıldığını iddia eden Kaya, şunları söyledi:”Sistemde toplanan paradan benim hesabıma 30 milyon TL geldi. Diğer ortaklar benden habersiz 400 milyon TL toplamış. Şu an herkes suçu bana atmak istiyor. Bana dekont gönderenlere ödeme yapıyorum.”

ALACAKLILAR TESİSİ BASTI

Şirketin Kocaeli’nde kurduğu kripto para üretim tesislerinin de alacaklılar tarafından basıldığı öğrenildi. Alacaklılar, hakkında soruşturma yürütülen ve sisteme yüklü miktarda para toplayan Hipper’in diğer lider kadrosu ve yöneticilerine ulaşamıyor.

 

 

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN