Zara , ”Kırşehir ve Neşet Ertaş Benim İçin Dönüm Noktası”

6 Ağustos 2018
Zara , ”Kırşehir ve Neşet Ertaş Benim İçin Dönüm Noktası”

Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivalinin 3. ve son gününde Cacabey Meydanında ve Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde konser ve etkinlikler düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali’nin 3. gününde Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Kırşehir’e geldi.Önce valiliğe geçen İbrahim Kalın’a Yavuz Bingöl de eşlik etti.İbrahim Kalın Büyük Ozan Neşet Ertaş ile ilgili, “Kendisinin ortaya koyduğu eser aslında yüzlerce yıllık Anadolu abdal geleneğinin mümtaz örneklerini teşkil ediyor. Kendisi ile sözlü gelenek aynı zamanda Anadolu’nun sadece müziğini değil, coğrafyasını, mimarisini, resmini, etik duruşunu, insan anlayışını, gönül coğrafyasını da temsil eden bir anlayışı var. Eserlerinde, sözlerinde gönül coğrafyasını da temsil eden bir gelenek” dedi.İbrahim Kalın daha sonra Neşet Ertaş Kültür Merkezindeki etkinliğe katıldı.Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde gerçekleşen söyleşi sonrasında sahneye çıkan ve Yaşam Boyu Onur Ödülü alan Bedia Akartürk canlı performansı ile salondan alkış aldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erol Parlak ile birlikte sahneye çıkarak bozlak ustası Neşet Ertaş’a ait 3 türkü seslendirdi. Kalın, merhum Neşet Ertaş’ın annesine yazdığı ‘neredesin sen’ adlı türküyü seslendirerek türkünün de açıklamasını yaptı. Açıklama sonrasında Kalın ve Parlak ‘sen benimsin’ ve ‘zorumuş meğer’ adlı türküleri çalarak seslendirdi.

Salonda ayakta alkışlanan Kalın ve Parlak, Neşet Ertaş’ın fotoğraflarının yer aldığı sergiyi de gezdi.

CACABEY’DE ZARA SAHNE ALDI

Nşeet Ertaş Kültür Sanat Festivalinin 3. gününde Hasan Meral, Grup Makas, Deniz Toprak, Hulusi Gökmeşe ve Zara sahne aldı.

Deniz Toprak

Konsere Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi anarak başlayan Zarar meydandaki binlerce Kırşehirli’den  alkış aldı.Daha sonra birbirinden güzel Neşet Ertaş Türküleri seslendiren Zara bitirmek üzereyken, Meydandan ”Bir daha, Bir Daha” sesleri yükselince , ”Uçağım kaçmak üzere ama kaçarsa kaçsın” diyerek Kesik Çayır’ı söyleyerek meydandaki binlerce Kırşehirliyi coşturdu.

KIRŞEHİR VE NEŞET ERTAŞ BENİM İÇİN DÖNÜM NOKTASI

Türk Halk Müziği sanatçısı Zara Sosyal medya hesabı üzerinden konser ile ilgili paylaşımda bulundu.Zara paylaşımında, ”Kırşehir Bana uğurlu gelen ve hayatımdaki dönüm noktalarını oluşturan, girdiğim tüm yarışmalarda Neşet Ertaş eserleriyle sayısız Türkiye birinciliklerim için bin teşekkür sana Kırşehir.” ifadeleri yer verdi.

İŞTE O PAYLAŞIM :

 

 

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN