18 Mart 2019

Kırşehir denilince insanın aklına hemen ,Ahilik ve Neşet Ertaş geliyor.Ama sadece kültür değil zenginliklerle dolu bir şehir burası.Doğası , tarihi , mutfağı , gönlü zengin bir şehir Kırşehir…İşte Anadolu Türklüğünün ve Türkçe’nin başkentini keşfetmeniz için 7 Neden !

Tarih Kokan Şehir

Geçiş güzergahı üzerinde yer aldığı için birçok medeniyete ev sahipliği yapan kentte Hitit döneminden başlayarak , Roma , Bizans ve Özellikle Selçuklu dönemine ait bir çok eser mevcut.Anadolu Selçuklu Devleti’nin en önemli şehirlerinden birisi hatta o dönemin Konya’dan sonra 2. önemli şehir konumunda.Tabi bu durum şehre Selçuklu dönemine ait birçok yapıt kazandırmış.Dünyanın ilk gök bilim medresesi olan Cacabey, Ahi Evran Külliyesi, Alaaddin Cami dönemin darphanesi olarak kullanılan Lale Cami ve kümbetler gibi birçok Selçuklu Eseri Kırşehir’in dört bir tarafında.

Ozanlar ve Gönül Erleri Şehri

Anadolu’da Türklüğün başkenti olan Kırşehir birçok gönül eri ve halk ozanı yetiştirdi. Aşıkpaşa Türkçe’nin zenginliğini anlata eserler kaleme alırken, Ahi Evran-ı Veli tüm dünyaya örnek olacak Türklere özgü bir sistemi ticaret hayatına uyguladı.Her ne kadar mülki idare sınırları içerisinde olmasa da gönül sınırları içerisinde bulunan Hacı Bektaş-ı Veli Osmanlı Devleti’nin manevi kurucularındandır.Türk Halk Ozanlığının en son ve en büyük temsilcisi Neşet Ertaş’ı canlı canlı görmek, dinlemekte nasipmiş şu yalan dünyada.

Kaman Cevizi ve Üzüm Pekmezi

Yiyenlerin, ”biz böyle ceviz yemedik ” dedikleri cevizin adıdır ; Kaman Cevizi ! Eşi benzeri yoktur.Üzüm pekmezi ise en az onun kadar ünlüdür.Rivayete göre, Eğitimde üstün başarılı çocuklara sahip bu şehrin sırrı Kaman Cevizi ve Üzüm pekmezindendir.

Kaplıca Zengini

Kırşehir’de nereye sondaj vursanız sıcak su çıkar sözü çokta abartılı bir söz değildir.Kırşehir’de, Terme , Karakurt,Bulamaçlı ve Mahmutlu gibi kaplıcalar bulunmakla birlikte birçok noktada sıcak su sondaj çalışmaları da devam etmektedir.Mineral açıdan zengin bu kaplıcalar tarihte de önemli bir yere sahiptir.Karakurt Kaplıcalarının bulunduğu yerde tarihi bir de kaplıca ve hamamlar yer almaktadır.

Seyfe Gölü Kuş Cenneti Tabiat Parkı

Göçmen kuşların geçiş güzergahı ve konaklama yeri olan Seyfe Gölü her yıl binlerce kuşa ev sahipliği yapar.Kapladığı alan büyük olsa da insan boyunu aşmayan derinliği ile adeta bir kuş cennetidir ve kartpostallık görüntüler yakalamak mümkündür.

Yer Altı Şehirleri

Tarihte Kapadokya Bölgesi içerisinde yer alan ve ”Makissos” ismiyle bilinen Kırşehir’de birçok yer altı şehri bulunur.Mucur,  Kepez ve Dulkadirli yer altı şehirleri bulunan Kırşehir’de keşfedilmeyi bekleyen yer altı şehirleri de vardır.Kırşehir kümbetaltında bulunan yer altı şehrinin yedi katlı olduğu ve diğer bütün yer altı şehirleriyle bağlantısı olduğu iddia edilir.

Açık Hava Müzesi

Kırşehir sahip olduğu arkeolojik kazı çalışma alanları ile adeta bir açık hava müzesi. Büklükale Arkeolojik Kazı Çalışması, Yassıhöyük Arkeolojik Kazı Çalışması,  Merkez Kalehöyük Arkeolojik Kazı Çalışması, Büyükteflek Arkeolojik Kazı Çalışması,  Kurutlu Kazısı  gibi birçok arkeolojik kazı çalışmaları devam etmektedir.Kurutlu Kazı çalışması sadece Kırşehir için değil dünyanın takip ettiği ve Anadolu’da yaşayan dinazorlar dönemine ışık tutan bir kazıdır.Bu çalışmada birçok Dinazor fosili bulunmuştur.

 

 

 

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN